MuhasebePortal
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE LİNKLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  ISPARTA SMMO

  ATATÜRK KÖŞESİ

  Türk Ticaret Kanunu Yürürlüğe Girinceye Kadar ve Girdikten Sonraki Önemli Tarihler

  Türk Ticaret Kanunu Yürürlüğe Girinceye Kadar ve Girdikten Sonraki Önemli Tarihler

  Tarih 15.Eylül.2011, 15:05 Editör Necmeddin Öcal

  TTK nu ili ilgili GERCEK VE TÜZEL KİŞİLERİN BELMESİ GEREKEN ÖNEMLİ TARİHLER

  Yeni TTK zaman çizelgesi Gerçek ve tüzel kişilerin bilmesi gerekenler

  Yeni TTK kapsamında sermaye şirketlerinin önümüzdeki günlerde pek çok değişiklikler yapması ve aksiyonlar alması gerekecektir.

   

  Yürürlük

  Tarih

  Yeni TTK’ nın yürürlüğe gireceği tarih

  01 Temmuz 2012

  TFRS’ lerin uygulanmaya başlaması

  01 Ocak 2013

  Sermaye ortaklıklarının bağımsız denetçi tarafından denetlenmesi

  01 Ocak 2013

  Bağımsız denetçinin seçilmesi için en son tarih

  31 Mart 2013

  Bilgi toplumu hizmetleri (web sitesi zorunluluğu)

  01 Temmuz 2013

  Yeni TTK kapsamında sermaye şirketlerinin önümüzdeki günlerde pek çok değişiklikler yapması ve aksiyonlar alması gerekecektir. Yukarıda yer alan yürürlük tarihlerinden yola çıkarak sizler için aşağıdaki tabloyu hazırladık. Bu tabloda yer alan tarihler TTK’nın getirdiği zorunlu uygulamalara hazır olabilmeniz için bizim tavsiye ettiğimiz tarihlerdir.

  1 Ocak 2012

  Yeni TTK uyarınca 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren tüm şirketler artık finansal tablolarını UFRS/TFRS’ ye göre hazırlamak zorunda olacaklardır. Bu kapsamda 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle şirketlerin UFRS/TFRS’ ye geçmek üzere bir software seçmesini veya mevcut software sistemini geliştirmeye başlamasını tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde şirket çalışanlarının da UFRS/TFRS konusunda eğitimler almaya başlaması için 2012 yılının başında harekete geçilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

  1 Mart 2012
   
  Sofware seçiminin gerçekleştirilmesi ve personelin eğitimine başlanılmasını takiben UFRS/TFRS geçiş çalışmalarına 2012 yılının ilk çeyreğinde başlanması gerekmektedir. 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle UFRS/TFRS’ ye gore hazırlanacak mali tablolar 31 Aralık 2012 mali tablolarıyla karşılaştırmalı olarak sunulmak zorunda olacağı için 2012 yılına ait verilerinde UFRS/TFRS uyarınca hazırlanabilmesi için geçiş çalışmalarına en geç 1 Mart 2012 tarihi itibariyle başlanması büyük önem teşkil etmektedir.

  1 Haziran 2012

  Bağımsız denetçi seçimi için en son tarihin 31 Mart 2013 olmasına rağmen, 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle stok sayımı yapılması gerekliliği gözönünde bulundurulduğunda bağımsız denetçinin seçilmesi için çalışmalara Haziran 2012 tarihinde başlanmasını tavsiye ediyoruz. Bağımsız denetçinin erken seçilmesi şirketlere UFRS/TFRS geçiş çalışmaları boyunca da büyük destek ve avantaj sağlayacaktır.

  1 Eylül 2012

  Yeni TTK uyarınca web sitesi ile ilgili gereklilikler 1 Temmuz 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir, bu yüzden web sitesi ile ilgili çalışmalara ve e-imza gibi diğer elektronik işlemler ile ilgili çalışmalara 2012 yılının son çeyreğinde başlanmasını tavsiye ediyoruz.

  31 Aralık 2012

  31 Aralık 2013 tarihli mali tablolar için hazırlanacak olan bağımsız denetim raporunda stoklar ve satılan malın maliyeti hesaplarının açılış bakiyeleri hakkında olumlu görüş beyan edebilmek için bağımsız denetçilerin 31 Aralık 2012 itibariyle şirketlerin gerçekleştirecekleri stok sayımlarında gözlemci olarak bulunmaları gerekecektir. Bu konunun mutlaka göz önünde bulundurulmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca 31 Aralık 2012 tarihli kapanış mali tablolarının şirketler tarafından son kez Vergi Usul Kanunu’na göre hazırlanması gerekmektedir.

  1 Ocak 2013

  Bu tarihte şirketlerin açılış mali tablolarını UFRS/TFRS’ ye göre yeniden düzenlemeleri gerekmektedir.

  31 Mart 2013

  Eğer henüz bağımsız denetçi seçilmemiş ise son tarih 31 Mart 2013, aksi halde mahkemeler bağımsız denetçileri atayacaklar.

  Daha önce de belirttiğimiz üzere yukarıda yer alan bilgiler yeni TTK ile ilgili gereklilikler için aksiyon almanız ve son dakika sürprizleri ile karşılaşmamanız için tavsiye ettiğimiz tarihleri içermektedir.

   

   

  Bu haber 3801 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Güncel Haberler

  BASİT USUL DEFTER VE MUHTASAR BEYANNAME UYGULAMASININ ERTELENMESİ HK

  BASİT USUL DEFTER VE MUHTASAR BEYANNAME UYGULAMASININ ERTELENMESİ HK 499 Sayılı BASİT USUL DEFTER VE 4 sayılı MUHTASAR BEYANNAME UYGULAMASININ ERTELENMESİ HK

  DEFTER BEYAN SİSTEMİNDE KARŞILAŞILAN HATALAR

  DEFTER BEYAN SİSTEMİNDE KARŞILAŞILAN HATALAR DEFTER BEYAN SİSTEMİNDE KARŞILAŞILAN HATALAR VE CÖZÜMLERİ
  NECMEDDİN ÖCAL SİTE SAHİBİ VE SORUMLUSU05.Ekim.2010

  TAKVİM-SAAT

  ANKET

  Sizce Muhasebecilerin En Büyük Problemleri Tahsilatlarmı  Tüm Anketler

  HAVA DURUMU

  ISPARTA YALVAÇ

  Copyright © 2010 MuhasebePortal
  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi