MuhasebePortal
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE LİNKLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  ISPARTA SMMO

  ATATÜRK KÖŞESİ

  Mali müşavirlere iyi tatiller!

  Mali müşavirlere iyi tatiller!

  Tarih 06.Haziran.2011, 12:04 Editör Necmeddin Öcal

  01-20 TEMMUZ ARASI MALİ TATİL

  Mali müşavirlere iyi tatiller!
  1-20 Temmuz arası mali tatil. Meslek mensupları yılın yorgunluğunu ancak bu dönemde atabilecek.
  Her geçen gün meslek mensupların yükümlükleri ve yorgunlukları artıyor. Her ay düzenli hazırlanması ve verilmesi gereken KDV beyannamesi, muhtasar beyanname, Ba ve Bs formlarının hazırlanması olayın vergi idaresi ile ilgili kısmı. Bunun dışında Sosyal Güvenlik mevzuatı ve İş Kanunu verilmesi gereken bildirim ve beyannameler de eklenince boş vakit bırakın gece yarılarına kadar süren mesailer başlıyor. Bu kadar yoğunlukta yapılabilecek hataların faturası meslek mensubunu da zor durumda bırakıyor. Bu yoğunluğu bir miktar hafifletmek amacıyla Mali Tatil uygulaması başladı. Bu yıl dördüncü defa mali uygulaması yaşanacak.

  Mali tatilin özelliği, mali tatil boyunca vergisel yükümlülüklerin süresinin durması. Tatil bitince de işlerin kaldığı yerden devam etmesi.

  Son günü malî tatile rastlayan aşağıda belirtilen süreler, tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzamış sayılıyor. Mali tatilin etkiler kısaca şöyle:

  - Beyana dayalı tarhiyatta, kanuni süresinde verilmesi gereken beyannamelerin verilme süreleri.

  - İkmalen, re'sen veya idarece yapılan tarhiyatta, vadesi mali tatile rastlayan vergi, resim ve harçlar ile vergi cezaları ve gecikme faizlerinin ödeme süresi.

  - Tarh edilen vergilere ve/veya kesilen cezalara karşı uzlaşma talep etme veya cezada indirim hükümlerinden yararlanmak amacıyla yapılacak başvurulara ilişkin süreler.

  - Devamlı bilgi verme hükümleri kapsamında verilmesi gereken bilgilerin verilmesine ilişkin süreler.

  Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirli sürelerde yapılması gereken muhasebe kayıt süreleri, bildirim süreleri ve vergiyle ilgili işlemlere ilişkin dava açma süreleri mali tatil süresince işlemiyor. Bu süreler mali tatilin bitiminden itibaren tekrar işlemeye başlıyor.

  Aramalı incelemeler hariç mali tatil süresince inceleme amacıyla defter ve belgelerin ibrazı talep edilemeyecek, mükellefin işyerinde incelemeye başlanılamayacak. Ama vergi inceleme elemanları isterlerse dairede dosya üzerinden vergi incelemesine başlayabilecek.

  Tatil süresince, vergi ve ceza ihbarnameleri ile mahsup taleplerine yönelik olanlar hariç, bilgi isteme talepleri mükelleflere, vergi ve ceza sorumlularına bildirilmeyecek. Ancak tatil süresi içinde gerçekleşen tebligat işlemlerinde süre, mali tatilin son gününden itibaren işlemeye başlayacaktır.

  Mali tatilin uygulanmayacağı işlemler de var. Buna göre Gümrük idareleri, il özel idareleri ve belediyeler tarafından tarh ve/veya tahsil edilen vergi, resim ve harçlarla ilgili olarak mali tatil uygulanmayacaktır.

  Mesleğin içinde olanlar bilir bu işin tatili de pek tatil gibi değil. Ekonomik faaliyetler devam ettiği sürece meslek mensubunun tatil yapması zor. Ancak yine de hiç olmazsa Maliye Bakanlığı kendine düşeni yaparak bir miktar meslek mensuplarını rahatlattı. 1 Temmuz'da başlayacak olan mali tatilde meslek mensuplarına, Haziran ayı seçim falan derken sona ereceği için küçük bir hatırlatma:


  İyi tatiller diliyorum.


  Bu haber 3792 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Güncel Haberler

  BASİT USUL DEFTER VE MUHTASAR BEYANNAME UYGULAMASININ ERTELENMESİ HK

  BASİT USUL DEFTER VE MUHTASAR BEYANNAME UYGULAMASININ ERTELENMESİ HK 499 Sayılı BASİT USUL DEFTER VE 4 sayılı MUHTASAR BEYANNAME UYGULAMASININ ERTELENMESİ HK

  DEFTER BEYAN SİSTEMİNDE KARŞILAŞILAN HATALAR

  DEFTER BEYAN SİSTEMİNDE KARŞILAŞILAN HATALAR DEFTER BEYAN SİSTEMİNDE KARŞILAŞILAN HATALAR VE CÖZÜMLERİ
  NECMEDDİN ÖCAL SİTE SAHİBİ VE SORUMLUSU05.Ekim.2010

  TAKVİM-SAAT

  ANKET

  Sizce Muhasebecilerin En Büyük Problemleri Tahsilatlarmı  Tüm Anketler

  HAVA DURUMU

  ISPARTA YALVAÇ

  Copyright © 2010 MuhasebePortal
  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi